site haritası    english

Akıllı kart nedir?

Basit anlamı ile, hayatımıza daha önce girmiş olan manyetik şeritli, optik ve benzeri kartların yerini alan, bünyesinde ‘chip’ (elektronik yonga) bulunduran plastik kartlar ‘akıllı kartlar’ olarak adlandırılmaktadır. Bu kartlara akıllı denilmesinin asıl nedeni, yüksek bilgi taşıma, işlem yapma, karttaki veriyi kullanma, yazma ve silme yeteneklerinin ‘chip’ sayesinde gerçekleşebilmesidir. 


Akıllı kartlar aslında yanımızda taşıdığımız küçük bilgisayarlar olarak kabul edilebilir. Kendi işletim sistemleri, birçok fonksiyonu yapabilecek şekilde bünyelerinde bulundukları yazılım parçaları, yüksek bilgi depolama yetenekleri ve bilgiyi koruma özellikleri ile hayatı daha mobil hale getiren küçük bilgisayarlar... 


Güvenlik : Bilginin mobil kullanımı esnasında gerekli en önemli özellik bilginin güvenliği ve doğruluğudur. Kartın içerisinde yer alan bilgilerin değiştirilememesi, kopyalanamaması ve kartın işlem gördüğü anlarda dışarıdan bilgiye ulaşılamaması hizmetin gerçekleşmesindeki önemli koşullardır. Hem kart sahibinin, hem de hizmet sağlayıcının korunması için bu çok önemlidir. Akıllı kartlar özel donanım ve yazılım özellikleri ile bilgiyi korumakta, en gelişmiş şifreleme yöntemlerini uygulayabilmektedir.


Kapasite : Akıllı kartlar, manyetik şeritli kartlara göre en az 100 kat daha fazla bilgiyi taşıyabilmektedir. Bankacılık sektöründe 4 KB-72KB hafızalı kartlar yaygın olarak talep edilmekte iken, GSM’de 1 GB’a uzanan geniş bir alanda ürün imkanı mevcuttur. 


Fonksiyon : İşlemci yetenekleri ve işletim sistemleri yardımı ile akıllı kartlar, dış dünyadaki birçok medya (okuyucular ve bilgisayarlar) ile çalışabilme yeteneğine sahiptirler. Aynı zamanda birden çok sektörde ve uygulamada herhangi bir güvenlik açığı oluşturmadan tek kart ile hizmet vermeyi de mümkün kılmaktadırlar. 


Nerelerde Kullanılır?

Ön ödemeli sistemler : Hafızalı kartlar (akıllı kartların işlemci içermeyen yapıları) ankasörlü telefon makineleri ve akıllı sayaç sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Özellikle telefon makineleri kullanımlarında kartlar kullan-at şekilde yapılandırılmaktadır. 


GSM : Her GSM telefonu bir akıllı kart ile hat hizmeti verebilir hale gelir. Yeni multimedia uygulamaları ile her geçen gün daha yüksek kapasiteli kartlara ihtiyaç duyulmaktadır.


Bankacılık : Mastercard ve Visa’nın yönlendirmeleri ile tüm bankacılık kartları manyetik şeritli kartlardan EMV uyumlu akıllı kartlara dönüşmüştür. Yakın zamanda ATM kartlarında da aynı geçişin olması planlanmaktadır.


Kimlik : Nüfus kartları, ehliyetler, sağlık kartları, ruhsatlar ve pasaportlar Dünyanın birçok ülkesinde eski formalarından akıllı kartlara geçişe başlamış durumdadır. Akıllı kartların özellikleri ile kullanıcıya ait biyometrik verilerin (parmak ve göz vektörleri) ‘chip’lere yüklenmesi vasıtası ile kart sahibinin doğrulanması çok daha üst seviyede gerçekleşebilmektedir. 


Geçis : Güvenli geçiş sistemlerinde temassız akıllı kartların yaygın kullanımı başlamıştır. Toplu taşıt araçları, güvenli bina girişleri, otoyol ve köprü geçişleri bu akıllı kart tiplerinin temel uygulama alanlarından bazılarıdır.


Akıllı Kart Marketi hakkında bilgi verir misiniz?

Plastkart ana marketler olarak kısa vadede Türkiye başta olmak üzere, orta vadede de EEMEA bölgesini (Doğu Avrupa, Orta Asya ve Afrika’yı) hedeflemektedir. Bilinçli ve sağlam büyüme politikası dahilinde, kesinleşmiş ihtiyaca göre kapasite artırım planları oluşturulmuş ve uygulanmaya başlanılmıştır.


1) Akıllı telefon kartları : Türkiye marketinde son 4 yıl ortalaması dikkate alındığında 30 Milyon adede yaklaşan bir ihtiyaç oluşmuştur.


2) Banka kartları : Sahada 45 Milyon üzerinde kredi kartı ve bunun biraz üzeri adetlerde ATM kartı dolaşmaktadır. Yıllık kredi kart ihtiyacı 20 milyon adedi geçmektedir.


3) GSM : Türkiye’de 3 büyük GSM operatörü bulunmaktadır. Yeni uygulamalara geçiş, yeni GSM kullanıcıları ve operatör değiştiren müşterilerden dolayı oluşan kart ihtiyacının 15 Milyon adedin üzerinde gerçekleştiği tahmin edilmektedir. 

4) Kimlik kartları : Nüfus genelinde e-kimlik, sağlık, ehliyet uygulamaları dikkate alınmalıdır.


5) Sehir, Sayaç ve Taşımacılık kartları : Belediyeler elektrik, su ve doğalgaz sayaçlarındaki sistemlerin akıllı kart uygulamalarına geçiş devam etmektedirler. 


Plastkart’ın büyüme planları nedir?

Plastkart bulunduğu marketteki akıllı kart yayılım hızına bağlı olarak, yatırım fazlarını planlamış ve gerçekleştirmektedir. Şu an için daha çok Türkiye marketinde faal olan Şirket’imiz yakın zamanda kapasite artırım çalışmalarını tamamlayarak, bölge ülkelerdeki akıllı kart marketlerine de hizmet vermeye başlayacaktır.